W jednym z ostatnich artykułów zainspirowana cytatem „To jak spędzasz dzień, oznacza oczywiście jak spędzasz życie” (Annie Dillard) pisałam o „Jednym dniu na raz” do satysfakcji, spełnienia i radości. O moim własnym ostatnim doświadczeniu scenariusza napisanego przez życie.
Dzisiejszy artykuł to kontynuacja wątku ze wskazówkami co praktycznie można zrobić, aby zmienić swoje życie, zamiast tkwić w takim, które nie daje satysfakcji.
Wierzę, że życie pisze własne scenariusze, podsuwa różne możliwości i drogi wyboru, ale to nie są przypadki. Dostajemy to, na co jesteśmy przygotowani lub czego najbardziej właśnie potrzebujemy.
Sprawdź swoje priorytety
Gdyby ktoś chodził za tobą krok w krok przez tydzień, czy mógłby zgadnąć dokąd zmierzasz? Jaką wybierasz drogę? Czy osiągasz cele jakie sobie stawiasz?
Mamy tylko dzisiaj, więc osiąganie celów jest uzależnione od tego co robisz dzisiaj, co robisz każdego dnia. Jakie jest twoje tu i teraz, nie w sensie warunków i trudności na jakie dzisiaj się natykasz, ale czy dzisiaj robisz cokolwiek, aby zmienić swoje życie. (Przeczytaj inspirującą historię orła.)
Nigdy nie zmienisz nic w swoim życiu, dopóki nie zmienisz tego co robisz codziennie. Cokolwiek robisz dzisiaj to przygotowanie tego, co będzie jutro. Przygotowujesz się na lepsze, czy na gorsze? Piszesz w głowie scenariusz dobry czy raczej pesymistyczny?
Ktoś kiedyś dał mi bezcenną radę: codziennie poświęć 30 minut na to, co chcesz robić w przyszłości, co może zmienić twoje życie, co pomoże osiągnąć wymarzony cel.
Realizacja planów – tylko 2 rzeczy dziennie
1. Twoje decyzje: gdy podejmujesz decyzje, do każdej z nich należy przypisać cel.
2. Autodyscyplina: cel osiągniesz dzięki autodyscyplinie i decyzjom jakie będziesz podejmować każdego dnia.
A więc masz wyobrażenie jakie życie chciałabyś mieć. Czy wiesz jakiego typu decyzje powinnaś podjąć, aby doprowadzić do realizacji swoich marzeń?
Mam nadzieję, że poniższa lista spraw do rozważenia pomoże ci podjąć decyzje konieczne do ukształtowania twojego życia na nowo.
1. Nastawienie
Przyjmij na siebie zobowiązanie, że tylko ty jesteś odpowiedzialna za każdy aspekt swojego życia, włączając w to nastawienie.
Sięgnij pamięcią kilka dni wstecz, przypomnij sobie różne wydarzenia, te miłe i te niezbyt miłe. Przeanalizuj swoje nastawienie do wydarzeń i do osób, które w nim brały udział. Zastanów się jakie nastawienie było przeważające. Jakie uczucia w tobie przeważały? Czy obwiniałaś innych o przyczyny wydarzeń?
Jeśli tak, to zdecyduj dzisiaj, że zmienisz swoje nastawienie. To nie inni, nie mąż, nie kochanek, ani nie rząd, nie kościół czy inni wyimaginowani są przyczyną tych wydarzeń. Sama jesteś odpowiedzialna za wydarzenia w swoim życiu.
Pomyśl co pomyślałaby, co zrobiłaby osoba jaką chcesz być. Zastanów się co zmienić. Czy udało ci się do tej pory rozwinąć w sobie i utrzymać docenianie każdego aspektu życia? Uroda życia tkwi we wszystkim, potrzeba tylko właściwego nastawienia.
- Pamiętaj, że twoje nastawienie wymaga nieustającej oceny i doprecyzowywania.
- Naucz się mówić coś pozytywnego w każdej rozmowie z innymi, nawet jeśli druga strona tylko narzeka.
- Pamiętaj, aby mówić ‘tak mogę’ zamiast ‘nie mogę’. Czasami sytuacje trudne i niemożliwe wydają się takimi tylko i wyłącznie przez barierę jaką sama kreujesz w swoim umyśle.
- Nieustanna praca nad nastawieniem trwa do momentu, aż nowe nastawienie stanie się twoim naturalnym podejściem do życia. Zauważysz wtedy, że rzeczy zaczynają się dziać po twojej myśli zgodnie z wizją twojego nowego życia.
2. Zobowiązanie wobec samej siebie
Jeśli rzeczywiście zamierzasz podjąć wobec samej siebie zobowiązanie o zmianie swojego życia, konieczne jest nauczenie się rozpoznawania rzeczy, które warto robić.
Jeśli nie podejmiesz wobec siebie zobowiązania, poddasz się jak tylko pojawią się jakiekolwiek przeszkody.
- Określ jaką ilość czasu i energii poświęcisz, aby podtrzymywać swoje zobowiązanie i osiągnąć swój cel.
- Zobowiąż się wobec samej siebie do osobistej doskonałości.
- Sam talent nie doprowadzi cię tam dokąd chcesz iść, potrzebujesz rozwijać swoje silne strony i być gotową do prawdziwego wysiłku.
- Koncentruj się na wyborach jakich musisz dokonać, ale nie na aktualnym stanie, warunkach i ograniczeniach.
- Rób to, co wiesz, że musisz zrobić, nawet jeśli nie masz na to ochoty.
- Kiedy rzeczywiście podejmiesz zobowiązanie wobec siebie i wobec wizji swojego nowego życia, przestaniesz akceptować wymówki i będziesz zainteresowana tylko rezultatami.
3. Co jest priorytetem, a co nie jest
Czy wiesz na czym masz się skoncentrować, aby jak najszybciej dokonać zmian? Na czym skupiać swoją energię i na co przeznaczyć czas jaki masz do dyspozycji, aby spełnić swoje marzenia?
- Zrób listę swoich silnych i słabych stron. Skup się na silnych. Na każdą słabą stronę możesz znaleźć radę czyli kogoś, kto cię wyręczy. Odpłatnie lub w barterze.
- Co masz do zrobienia? Co sama zrobisz szybko, a co wolisz delegować innym, bo tobie zrobienie tego samego zajmuje zbyt dużo czasu, który możesz przeznaczyć na to co sama robisz dobrze i szybko.
- Gdzie zyskujesz najwięcej?
- Co daje ci największą nagrodę?
Co zrobić, aby nie zapominać o swoich priorytetach
- KAŻDEGO DNIA weryfikuj listę swoich priorytetów.
- Systematycznie i dokładnie planuj czas; używaj organizera, aby nic nie umknęło. Najlepiej elektronicznego, bo nic mentalnie nas tak nie odmładza jak lekkie i sprawne używanie nowoczesnych gadżetów elektronicznych.
- Podążaj za swoim planem. Nie osiągniesz swojego wymarzonego celu, nie zmienisz swojego życia, jeżeli nie będziesz działała zgodnie ze swoim planem. To podobnie jak z kremami przeciwzmarszczkowymi – nie działają stojąc na półce. Trzeba ich używać.
- Korzystaj z pomocy z zewnątrz – kiedy tylko możesz. Inwestowanie i szkolenie właściwych osób do współpracy jest konieczne do osiągnięcia celu.
4. Zdrowie
To brzmi tak trywialnie, ale nie mogę o tym nie wspomnieć. Nie dbając o zdrowie trudno będzie ci zmienić swoje życie. A jeśli je zmienisz, to trudno będzie się nim cieszyć. Kiedy zdrowie szwankuje inne aspekty życia tracą na znaczeniu.
- Naucz się co koniecznie trzeba jeść, aby być lepiej odżywionym i lepiej się czuć.
- Wprowadź codzienne ćwiczenia do swojego planu dnia. Sprawność i aktywność fizyczna wspierają sprawność umysłową, wydzielanie endorfin, co z kolei powoduje lepsze samopoczucie.
- Naucz się jak dawać sobie radę ze stresem. Jeśli masz jakieś powody, które cię stresują rozpraw się z nimi ostrym, niewybaczającym nożem. Wprowadź do swojego życia medytacje. To doskonała metoda na wykształcenie spokojnego, kreatywnego umysłu.
5. Relacje z innymi
Relacje z innymi są ważną częścią życia. A jak to wygląda u ciebie?
- Dawaj innym: odwagi, pewności siebie, dobre słowo i szczery komplement, słuchaj innych aktywnie, dawaj im nadzieję i pomagaj im dążyć do celu.
- Twórz jak najczęściej okazje, aby spędzać razem czas, który jest wartościowy, w którym nauczycie się czegoś nowego o sobie.
- Komunikuj się jasno i wprost.
- Niczego nie osiągniemy bez wsparcia innych. Jeśli są w twoim życiu osoby, które dodają mu wartości, wyartykułuj wyraźnie, że to doceniasz i jesteś wdzięczna.
- Poświęć trochę swojego czasu na zrozumienie osób, z którymi spędzasz czas.
6. Finanse
Jeśli nie jesteś zadowolona ze swojej sytuacji finansowej zrób coś, aby to zmienić, bo przecież masz na to wpływ. Czasem najwyższą cenę płacimy za nie robienie tego, co powinniśmy zrobić.
Jest mnóstwo poradników, szkoleń i sposobów na to jak założyć biznes, jak inwestować, jak działają pieniądze, jak zmienić swoją sytuację zawodową, jak zmienić pracę czy jak dodać nowe źródła dochodu. Poczytaj, poszukaj i zdecyduj.
7. Stan umysłu
Każdy stan umysłu, jakikolwiek, jest istotny, dlatego że każdy spowoduje odmienne doświadczanie tych samych sytuacji życiowych jakie staną się twoim udziałem. Kiedy znajdziesz się w określonej sytuacji, zanim zareagujesz lub zrobisz cokolwiek, zastanów się jakiego rodzaju stan umysłu i jaki typ myślenia przyda się najbardziej:
– Szukanie problemów czy rozwiązywanie problemów?
– Skupianie się na szczegółach czy zastanawianie się jak to wpisać w skalę makro?
– Myślenie krótkoterminowe czy długoterminowe?
– Myślenie strategiczne, kategoryzowanie czy refleksja?
A jeśli nie pomyślałaś wcześniej, tylko zareagowałaś spontanicznie, to zastanów się po fakcie jak mogłaś zareagować, jakiego typu myślenie/nastawienie mogłaś zastosować i jak to zmieniłoby efekty wydarzenia?
8. Wartości i wiara
Aby osiągnąć swoje marzenia, konieczne jest rozpoczęcie drogi w nieznane. To nie jest proste ani łatwe, jednak, aby wykonać choćby pierwszy krok niezbędna jest odwaga. A odwaga płynie z serca. Znajdziesz ją w sobie, jeśli sobie zaufasz i uwierzysz w siebie, w swoje możliwości i unikalne umiejętności.
Wiara to twoja osobista wartość, przekonania to wartości społeczne, które łatwo ulegają zmianie, ponieważ podlegają wpływowi społeczeństwa, kręgów towarzyskich.
Wiara rozwija się dzięki przeżywaniu, doświadczaniu różnych aspektów życia, dzięki podejmowaniu decyzji, wprowadzaniu ich w życie i wyciąganiu wniosków. Wiara w siebie oparta jest na doświadczeniu.
Naucz się rozwijać wiarę w siebie. Uczyń z niej wyznawaną wartość, a pogłębianie jej dodaj do listy swoich priorytetów.
9. Hojność
Jeśli znajdziesz na swojej drodze wartościowe sprawy, poświęć im swój czas, wzbogać w ciekawe pomysły, wspomóż finansowo.
Im więcej dajesz, tym więcej dostajesz.
Codziennie rano zastanów się, komu i w jaki sposób możesz pomóc? To co dajesz może mieć dla innych ogromną wartość, choć dla ciebie może znaczyć naprawdę niewiele.
10. Rozwój
Życie to proces dynamiczny, podlegający nieustannym zmianom. Każdego dnia wydarza się coś, co ma wpływ na twoje jutro i co jutro może zmienić.
A co by się stało, gdybyś postanowiła codziennie poznawać i uczyć się czegoś nowego?
Jak praktycznie wprowadzić to w życie?
Postanów, że każdego miesiąca przeczytasz 3 książki związane z tematem, w którym chcesz się rozwijać. Rozwój to nie jest dotarcie z punktu A do punktu B, to podróż. Czytając codziennie coś, nawet niezbyt dużo, codziennie jesteś w podróży we właściwym kierunku.
Stwórz sobie środowisko, które będzie cię wspierało w tej podróży – miejsce w domu tylko dla siebie, nowi ludzie będący na podobnej drodze.
Wprowadzaj w życie to, czego się dowiesz. Archiwizuj i dokumentuj każdy nowy krok. Czy dzisiaj jest ten dzień, aby zacząć?
Jeśli tylko dowiesz się od samej siebie czego chcesz i znajdziesz w sobie odwagę, by podążać tą drogą, zdziwisz się jak często będziesz zaskakiwać samą siebie, jakie uwolnisz własne możliwości i jak życie pozytywnie cię zaskoczy.
Życzę powodzenia w tej jedynej podróży i dziękuję za doczytanie artykułu do końca.
Jeśli uważasz tę stronę za wartościową, wyślij link do przyjaciółek i rodziny.
Anita napisał
super 🙂